Grochōwka (Grochówka)

 

Na pōniydziałek- jak komu niy łostało[1] nic z niydzieli- werciōłoby[2] sie uwarzić[3] cojś einfachowego[4], co by bōło tōnie- bo to sie czowiek wykosztowoł na tyn niydzielny łobiołd[5]– i nie trza by bōło mudzić[6] bez godzina. To je barzi taki eintopf[7] i jak zjycie porzōndny talyrz taki zupy, to sie nie bajecie[8] łoglōndać za drugim.

 

Co potrza?

 

25 dkg grochu łuskanego

3 kōnski wōsztu[9] –  jak na gwōłt chcecie dać wyndzōnki[10] to dejcie, ale mogecie tyż dać trocha wōsztu i trocha wyndzōnki

jedne opakowanie tzw. włoszczyzny, a tam znojdziecie: marchew, pietruszka, zeler i boryj[11]

prziprawy (jōł tam ich lubia kans[12]): kminek, lubczyk, kozieradka (smakuje trocha jak maggi), majeranek, sōl i pieprz, abo jak sie to dōłwni[13] gołdało: korzynie.

 

Groch zalyjcie wrzōntkym na 15 minut. Wylyjcie ta woda i zalyjcie jeszcze rołz[14] świyżōm. Kajś żech czytoł, że po tym tak niy beczkuje[15] (ze fasolōm je tak samo) Mogecie to zrobić połra godzin pryndzy, ale jak niy mołcie czasu, to zalyjcie tym wrzōntkym na chwila, a potym zarołz mogecie w tym samy garcu, kaj go moczycie, zaczōńć go warzić. W tym czasie pokrejcie wōszt i wciepcie do inkszego gorka abo na patelnia, żeby sie trocha podsmołżōł. Pod koniec na chwila wciepcie tam tyż pokrōno[16] włoszczyzna, a na kōniec w jakim garcu zalyjcie to wodōm. Wciepcie do tego tyn groch- co to sie warzōł w inkszym gorku (mogecie go tyż pryndzy łodcedzić[17]). Dejcie tam teraz te prziprawy- noprzōd dejcie mani[18], a na kōniec mogecie jeszcze trocha tego czy tamtego dociepnōnć, żeby Wōm potyn[19] niy pedzieli, że zupa bōła za słōnoł. Cuzamyn[20] to tam sie niy musi dugo warzić- sprołwćcie[21] czy groch i marchew sōm miynke[22], a jak bandōm, to mōmy to fertich[23]. Moja muter mi padała[24], poczamu[25] żech niy doł kartołfli, bo grochōwka musi być z kartołflōma, a joł tam wola bez. Zamiast tego lubia sie do takego eintopfu zjejś kōnsek dobrego chleba abo jako fajno bōłka- przeca niy trza zawsze warzić jak za starego piyrwy[26]😉 Smacznego!

Grochówka- małe

 

[1]     zostało

[2]    opłaciło

[3]    ugotować

[4]    prostego

[5]    obiad

[6]    marnować czasu

[7]    danie jednogarnkowe

[8]    będziecie

[9]    kawałki kiełbasy

[10]  boczek wędzony

[11]  seler i por

[12]  dużo

[13]   dawniej

[14]   raz

[15]   nie ma się wzdęć

[16]  pokrojoną

[17]  wcześniej odcedzić

[18]  mniej

[19]  później

[20]  razem

[21]  sprawdźcie

[22]  są miekkie

[23]  gotowe

[24]  powiedziała

[25]  dlaczego

[26]  dawniej

 

Sam tyż mogecie mie znojś:
Kej lubicie ôbrŏzki
Sam znojdziesz moje filmy
Sam znojdziesz moje filmy
Jak lubisz ćwiyrkać, to sam wlyjź
Visit Us
Follow Me
Dastaniecie mejla ze nowymi receptami
RSS
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*