Wodziōnka abo brōłtzupa (Śląska zupa chlebowa)

Niy ma chyba barzi ajnachowego1 jołdła do narychtowania,2 jak wodziōnka- chyba, że smażōnka3 abo sznita ze fetym.4 Pirwy5 zawsze sie jōm robiōło, jak sie miało trocha starego chleba, bo to przeca żołdyn6 niy bōł wtedy taki gupi, żeby go wyciepnōńć.7 Moja muter mi padała,8 że u nich- we staryj chałpie9– to moja Ōłma10 pikła we wielochu11 w kołżdo sobota 5 pecynōw12 chleba i on bez cołki tydziyń bōł dobry. A dzisiej to już na trzeci dziyń je bez smaku i idzie sie z niego yno zrobić bratsznita13 abo wodziōnka. Tyn recept- co go sam niżyj mołcie- to je na takoł brōłtzupa, jako sie robiōł mōj Ōłpa.14 Łon bōł jargang15 1907, a że znoł tako wodziōnka na pewno jeszcze ze swoji chałpy, to idzie pedzieć, że tyn recept moł już nojmani16 sto lołt.

Co potrza?

2 sznity chleba

łeżka fetu abo masła

zōmbek czosku (jak lubicie, to mogecie sie go dać wiyncyj, yno sie dejcie pozōr, żeby po tym niy bōło bańtowania17 we brzuchu)

18 cebuli

liść bobkowy19

2-3 kulki ziela angelskego

trocha magi

sōl i pieprz

wrzōntek

Pokrejcie20 sie chlyb na mańsze kōnski, cebula i czosnek tyż. Wciepcie wszyske skłądniki do talyrza abo jaki miski, zalyjcie wrzōntkym, przikryjcie na połra minut jakim inkszym talyrzym i… fertich.

A niy godoł żech, że to baje ajnfachowe 😉 Smacznego 🙂

 

Wodzionka

1bardziej prostego

2przygotowania

3jajecznica

4kromka ze smalcem

5dawniej

6nikt

7wyrzucić

8mówiła

9domu

10babcia

11piec chlebowy

12bochenków

13grzanka

14dziadek

15rocznik

16najmniej

17rewolucji

18pół

19laurowy

20pokrójcie

Sam tyż mogecie mie znojś:
Kej lubicie ôbrŏzki
Sam znojdziesz moje filmy
Sam znojdziesz moje filmy
Jak lubisz ćwiyrkać, to sam wlyjź
Visit Us
Follow Me
Dastaniecie mejla ze nowymi receptami
RSS
7 Komentarze

  1. U moi omeczki tyż bywała wodzionka… A roz moja mamulka zrobiyła mi wodzionka w doma, jo żech jom skosztowała i padom: „Dobro, ale u omeczki była lepszo” Mamulka zrobiyła wielkie oczy, bo niby jak to lepszo może być wodzionka? I na drugi dziyń sie pyto Omy „A jak by robicie wodzionka bo moja dziołcha powiado, ze u wos je lepszo”, Omeczka sie ino wejrzał i godo: „A nic dziołsze wczora niy było?” ” No nie – godo mamulka – A co by i miało być?” ” No – zafrasowała sie oma – brzuch czy jom niy boloł, abo i sraczki za przeproszyniym niy miała” ” Niy – godo mamulka – zdrowo jest , a czymu sie pytocie. ” Bo mi wczoraj dziołszki strachu narobioły. Jo dycki w buncloku mocza chlyb dla kaczek, tyn co go chopcy z gruby przyniesom, co inni górnicy niy zjedli. Czasym z tustym, czasym z masłym jak trefi. I tyn bonclok stoł w laubie i dziołszki sie wczora bawyły w dom i zeżarły cołki gorczek tego chleba dla kaczek. Cołko noc jo niy spała ino myślała czy im niy zaszkodziło.”
    Dziesiej by było płukanie zołontka abo by bajtel umar a ongiś nic nom niy było. Tak to było z wodzionkom w Brzezinkach.

  2. Tak cołki downo to zamiast tustego, abo masła dowało sie łoj,nojlepi kozi. Może je ajnfachowo, ale dyć to tyż je jako lykarstwo, dobre na ryma abo jak we żołondku mele, mie zowsze pomogo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*