Chop prōbuje: Syrki śniadaniowe
Tak żech sie ôstatnio1 myśloł, coby sam tego Chopa w kuchni trocha rozwinōńć2. A że niyrołz kupowołech cojsik do jedzynia, a potyn żech tego żałowoł, bo bōło niydobre, to żech prziszoł na tako idyja3, coby te rzeczy prōbować dlo Wołs4– ftojś sie musi poświyńcić. Dziyń zaczyno sie ôd śniołdania i bez to żech sie na poczōntek wziōn5 za syrki śniadaniowe.

Wybroł żech 4 nojbarzi ajnfachowe6, bez dodatkōw, niy spulchniane azotym, richtich7 normalne:

  • Goldessa Classic z Lidla,
  • Delikate klasyczny z Biedronki,
  • Łaciaty z Mlekpolu,
  • Twój smak z Piątnicy.

Mogecie sie zapytać, czamu sam niy ma taki popularnyj Philadelphii, a jo Wōm powiym, że po piyrsze je dużo droższoł ôd inkszych (miyndzy 4 a 5 zł), w smaku podobnoł je do tych testowanych, a do tego moł w składzie E410 i jo jōm bez to smola8.

Niy ma syrka z Hochlandu „Kanapkowy śmietankowy”, bo moł za kans9 dodatkowych składnikōw (mączka chleba świętojańskiego, aromaty, guma guar…) i niy ma tyż Bielucha ze Chełma, bo jego piyrszym składnikym je mlyko, a niy syr.

Mōgby sam być jeszcze „Mój ulubiony” z Wielunia, bo moł dobry skład i niy je nojgorszy w smaku, ale żech go niy znod w żodnym10 okolicznym sklepie.

Bierymy sie za robota:

Goldessa je produkowano we Niymcach, a cołoł reszta we Polsce. Syrek z Biedronki je robiōny bez firma Piątnica, ale rōżni sie trocha na plus ôd ichniego „Twojego smaku”. Cyna w Biedronce i Lidlu jest stałoł, a te inksze to mogōm kosztować od 2,19 aż do 4 zł w jakim małym sklepiku (Twój smak). Tyla na poczōntek, a tak to wyglōndo w zestawiyniu:

Syrek Cyna i wołga Skład Kōnsystyncja Smak Ocyna (1-5)
Goldessa Classic z Lidla 2,99 zł

200 g

49,7 % śmietanka, mleko odtłuszczone, sól, kultury bakterii mlekowej Trocha podchodzi wodōm, mocno krymowy. Dobrze sie smaruje. W smaku trocha nijaki. Niby czuć trocha syr, ale po takim produkcie bych sie spodziywoł wiyncyj. 2
Twój smak z Piątnicy od 2,19 zł

135 g

Serek śmietankowy (mleko pasteryzowane i śmietana), sól, białka mleka Mocno podchodzi wodōm i mo delikatne grudki. Dobrze sie smaruje. Dobrze czuć syr, niy za kwaśny i niy za słōny. Leko śmiytankowy. 4
Delikate klasyczny z Biedronki 2.99 zł

200g

Serek śmietankowy, sól, białka mleka. Średnio podchodzi wodōm, krymowy , dobrze sie smaruje i fajnie rozpuszczo w gymbie11. Delikatny, wyraźnie czuć syr, śmiytōnka tyż. Niy za słōny i niy za kwaśny. 4,5
Łaciaty z Mlekpolu od 2,59 zł

135 g

Serek śmietankowy,

białka mleka, sól.

Niy podchodzi wodōm, richtich krymowy i fajnie sie nim smaruje sznity12. Łagodny, wyraźnie czuć syr, nojbarzi śmiytōnkowy. Delikatnie słōny. 5

I tak to wyglōndo. Zawsze sie godało, że co z Niymiec, to lepsze, ale jak idzie o syr twarogowy, to Niymcy sōm jednak daleko do zadku.

Smacznego 🙂

1 ô=ło

2ō- samogłoska w wymowie między o i u

3pomysł

4Was

5wziąłem

6zwykłe

7naprawdę

8nie wracam na nią uwagi

9dużo

10żadnym

11ustach

12kanapki
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*