Szinka we grincojgu (Szynka we włoszczyźnie)

Na świynta moja Muter już połra lołt1 kupuje wyndzōnoł2 szinka, takoł w cołojści i do tego tak fajnie powiōnzano dratwōm3. Owijoł jōm potyn we alufolia4 i pieke5 bez6 godzina abo półtora we bratrurze7. Chop w kuchni- jak już wiycie- lubi sznupać8 po roztomajtych receptach9, wymyślać, eksperymyntować i tak prziszoł na ta idyja10, coby ta szinka uwarzić. A żeby z tego warzynioł do tyj szinki tyż wlazły jake nowe smaki, to sie jōm uwarzōł ze grincojgym11. I niy dojś, że mu wyszła z tego luksusowoł szinka, to ze grincojgu mōg12 sie jeszcze zrobić szałołt.

Co potrza?

szinka wyndzōnoł- jedyn kōnsek

opakowanie grincojgu- marchew, zeler, boryj, pietruszka (niyroz sie i trefi trocha kapusty)

trocha lubczyku (moge być suszōny)

cebula

trocha korzyni (pieprzu)

2-3 liście bobkowe13

Do garca nalyjcie wody i niech sie grzeje. Ze tyj szinki ściōngcie ta siatka- niy bōjcie sie, niy łozleci sie we warzyniu. Łobiercie sie marchewka, zeler i pietruszka, a jak woda napocznie wrzeć, to wciepcie14 do garca ta szinka, grincojg, prziprawy i trocha nad łogniym przipołlōnoł15 cebula. I tera niech sie to tak ze godzinka, a nojlepi i półtora, pomału pykoł16. Potyn wyciōngcie ta szinka, niech sie trocha ochōdzi17 i już mogecie sie jōm skosztować.

Joł żech sie pokrajoł ta uwarzōnoł marchew, pietruszka i zeler, dołech do tego pokrajane jabko, ze dwa małe kiszōne łogōrki, trocha majōnezu i już żech mioł ajnfachowy18 szałołt. Yno, że joł żech mioł do wykarmiynia yno dwie gamby19, gorzyj by bōło, keby20 trza z tego zrobić szałołtu do całyj familije. Choć jak Wołs je dużo, to przeca niy idzie zrobić jednyj szinki, bo to przeca musi jyj łostać tyż i do sznitōw21, a jak warzicie 2 szinki, to i mogecie dać wiyncyj grincojgu… i fertich22.

Tyn wywar niystety niy je dobry do jedzynioł- sprōbowoł żech- bo je za słōny, ale i tak mōmy z tego kans23 dobroci i trocha mani słōnoł szinka- Wasze serce bydzie rade24 😉 Smacznego 🙂

Szinka we grincojgu-małe

1od kilku lat

2wędzoną

3sznurkiem

4folię aluminiową

5piecze

6przez

7piekarniku

8szukać

9przepisach

10pomysł

11włoszczyzna

12mógł, ō- samogłoska w wymowie pomiędzy o i u

13laurowe

14wrzućcie

15przypaloną

16bulgocze

17ostudzi

18zwykły, prosty

19tu: 2 ludzi

20gdyby

21kanapek

22gotowe

23dużo

24zadowolone

Sam tyż mogecie mie znojś:
Kej lubicie ôbrŏzki
Sam znojdziesz moje filmy
Sam znojdziesz moje filmy
Jak lubisz ćwiyrkać, to sam wlyjź
Visit Us
Follow Me
Dastaniecie mejla ze nowymi receptami
RSS
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*