Kaczka imbirowo-sojowoł (W tłumaczeniu dziś nie poszaleję ;) )

Dzisiej po chałpach1 to sie jy2 przeważnie yno kury i świnie, niyrołz3 ftojś sie narychtuje4 hańdyka5, a przeca6 we sklepach tyla dobroci. Jeszcze połra lołt7 tymu to bōł8 problym, żeby kupić kajś9 gańś10, krōlika abo kaczka, a dzisiaj idzie je trefić nawet w tych nojbarzi ajnfachowych11 sklepach. I bez12 to trza z tego korzystać, bo przeca takoł pierś ze kaczki- jeszcze jak sie trefi na jakoł promocja- to nawet niy je droższoł łod tyj hańdykowyj, a zawsze mōmy jakejś urozmajcynie. Mie ta kaczka natchła tak jakojś na modła chińsko, ale musza pedzieć13, że bōła richtig14 dobro, a do tego niy trza sie przi ni15 narobić.

Co potrza?

1 pierś ze kaczki

5 łeżek zōłzy16 sojowyj*

5 łeżek łoleju17 sezamowego

trocha potartego imbiru (we Pszczynie na niego gołdajōm zezwōr)

pieprz

ze 2 łeżki mōnki pszynny do zagynszczynia zōłzy

*Kebyjście niy mieli takego łoleju, to sprōbujcie sie zrobić cojś takego: wejście sie 5 łeżek nasiōn sezamu i zetrzyjcie je ze 5 łeżkami oliwy na gładkoł masa (blynderym), a dali wszysko rōbcie, jak we recepcie- chyba, że ta Wasza zōłza bydzie trocha za gynstoł, to do duszynia tyj kaczki we brytfance wlyjcie tam kapka wody.

Nojlepi kebyjście18 mogli dać ta zōłza sojowoł, łolyj i imbir do tyj kaczki dziyń pryndzyj (zamarynować), żeby sie to wszysko fajnie przegryzło, ale jak niy mołcie tela czasu, to styknie i godzinka- przeca sie łeba niy urwiymy19 skuli20 jedzynia. Nojlepi to wszysko wrajzić21 do jaki brytfanki, bo tam tyż bydymy ta kaczka potyn22 godzina abo i trocha dużi23 dusić na małym łogniu. Niyskorzi24 rozgrzyjcie sie piekarnik na 200 stopni i wrojście tam sama pierś (bez zōłzy) na 15-20 minut, żeby spiykła ji25 sie skōrka i bōła fajnie chrupiōnco. Bez tyn czas mogecie rozfyrlać26 sie trocha mōnki w jaki szolce27 i zagyńścić tym zōłza we brytfance. Tak po prołwdzie to nasza kaczka je już fertich i idzie sie brać za jedzynie.

Tak samo mogecie tyż zrobić kaczka w całojści, yno wtedy trza dać trocha wiyncyj tych dodatkōw do zōłzy. Do taki imbirowo-sezamowyj (abo zezwórowo-sezamowyj 😉 ) kaczki to mogecie sie zjejś klōski, ryż, nudle abo i jako fajno bōłka. Smacznego 🙂

Kaczka imbirowo-sezamowoł 2- małe

1domach

2je

3czasem

4przygotuje

5indyka

6przecież

7kilka lat

8był, ō- samogłoska w wymowie między o i u

9gdzieś

10gęś

11zwykłych

12przez

13powiedzieć

14naprawdę

15niej

16sosu

17oleju

18gdybyście

19nie będziemy się zadręczać 😉

20z powodu

21włożyć

22późńiej

23dłużej

24później

25jej

26roztrzepać

27kubku

Sam tyż mogecie mie znojś:
Kej lubicie ôbrŏzki
Sam znojdziesz moje filmy
Sam znojdziesz moje filmy
Jak lubisz ćwiyrkać, to sam wlyjź
Visit Us
Follow Me
Dastaniecie mejla ze nowymi receptami
RSS
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*